Media Społecznościowe

© 2019. Centrum Kształcenia Zawodowego w Gorlicach. Wszystkie prawa zastrzeżone.

W kilku słowach o tym co robimy

Podstawowym celem naszej działalności  jest realizowanie zadań z zakresu przygotowania zawodowego młodzieży i dorosłych wynikających z programów nauczania dla danego zawodu. 

Organizujemy praktyczną naukę zawodu, egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe oraz inne formy kształcenia, dokształcania i doskonalenia zawodowego.

Przydatne informacje

Centrum Kształcenia Zawodowego w Gorlicach

  1. pt
Wycieczka do Zespołu Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce

Wycieczka miała miejsce w dniu 26.10.2018 r. Z Gorlic wyjechano o godz. 6.30 - jeszcze o zmroku, ale było warto, bo uczniowie, którzy zakwalifikowali się na wycieczkę, stanowiącą nagrodę główną w Drugim Konkursie Elektrycznym ISKRA, mieli możliwość zapoznania się z codzienną pracą Zespołu Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce.

29 października 2018

W wycieczce wzięło udział 45-ciu najlepszych uczniów w Konkursie Elektrycznym wraz z opiekunami, a także dyrektor CKPiU w Gorlicach Adam Tarsa.

Uczestników wycieczki oraz opiekunów, powitali i opowiedzieli o działalności firmy przedstawiciele PGE Energia Odnawialna S.A. w Solinie oraz profesjonalni przewodnicy, którzy bardzo ciekawie i merytorycznie opowiedzieli o działalności elektrowni, a także zapór w Solinie i Myczkowcach. Na początku zwiedzania uczestnicy wycieczki obejrzeli film o działalności elektrowni, po którym, pod nadzorem przewodników udano się na zwiedzanie obiektów.

Bardzo istotnym elementem całego kompleksu jest sama zapora. Jest to największa zapora w Polsce i jedna z największych w Europie. Ma 82 metry wysokości (z czego 6 metrów stanowią podziemne fundamenty), 644 metry długości, a jej kubatura wynosi 760 000 metrów sześciennych. Do jej budowy zużyto ponad 2 000 000 ton cementu, betonu i kruszywa.
Największe w Polsce sztuczne jezioro, powstałe na skutek budowy zapory, ma powierzchnię 22 km kwadratowych oraz maksymalną głębokość 63 m. Elektrownia Wodna Solina znajduje się na rzece San, jest to elektrownia typu szczytowo-pompowego. Słowo „szczytowo” oznacza to, że produkcja energii odbywa się w czasie tzw. „szczytów energetycznych”, czyli wtedy, kiedy jest największe zapotrzebowanie na energię. 

Warto w tym miejscu podziękować patronom Konkursu Elektrycznego ISKRA, dzięki którym możliwa była organizacja Konkursu Elektrycznego ISKRA oraz tej wycieczki zawodoznawczej, która stanowiła nagrodę główną dla 45-ciu najlepszych uczniów w konkursie, tj.: Staroście Gorlickiemu Karolowi Górskiemu oraz Wiceprezesowi Zarządu ds. Innowacji PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. Pawłowi Śliwie.

Ponadto należy podziękować Prezesowi PGE Energia Odnawialna S.A. Arkadiuszowi Sekścińskiemu, Dyrektorowi ZEW Solina-Myczkowce Krzysztofowi Majcherowi, którzy również aktywnie wsparli inicjatywę organizacji Konkursu Elektrycznego. 

Mając na uwadze duże zainteresowanie uczniów problemami energetycznymi, wyrażone również podczas wycieczki w ZEW Solina-Myczkowce, podobnie jak rok temu w Elektrowni w Bełchatowie, warto kontynuować w przyszłości ideę organizacji kolejnych edycji Konkursu Elektrycznego, na pewno chętnych nie zabraknie.